2ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης Κύπρου 2, Κοζάνη 501 31

Οδηγίες χρήσης της πλατφόρμας Σύγχρονης τηλεκπαίδευσης webex

Στα e-mail που μας έχετε δώσει, θα λάβετε ένα ενημερωτικό μήνυμα με τη διεύθυνση συνδέσμου των εκπαιδευτικών. Οι διευθύνσεις αυτές είναι ατομικές για τον/την κάθε εκπαιδευτικό και θα είναι οι ίδιες και στις επόμενες φορές που θα υπάρξει τηλεδιάσκεψη με τον ίδιο/την ίδια.

Στο ακόλουθο έγγραφο αναφέρονται οι οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας για το πως θα συνδεθούν τα παιδιά στην πλατφόρμα webex.

Για όσους χρησιμοποιούν υπολογιστή δεν είναι απαραίτητη η εγκατάσταση κάποιου προγράμματος, για όσους έχουν tablet ή κινητό υπάρχει η αντίστοιχη δωρεάν εφαρμογή cisco webex meetings, ενώ δεν υπάρχει χρέωση δεδομένων από τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας για την πρόσβαση και σε αυτή την πλατφόρμα.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

• Λαμβάνεις από τον εκπαιδευτικό σου ηλεκτρονικό μήνυμα (email) με το σύνδεσμο (link) της ψηφιακής του τάξης.
  • Πατάς το σύνδεσμο και συνδέεσαι απευθείας:
    2.1 Χρήση υπολογιστή: επιλέγεις Open Cisco Webex Meetings ή κατεβάζεις την εφαρμογή (open the desktop app). Εφόσον συνδεθείς μέσω λογισμικού πλοήγησης (browser), δεν απαιτείται η συμπλήρωση email.
    2.2 Χρήση tablet/κινητού: θα σου ζητηθεί? η εγκατάσταση της εφαρμογής Webex Meetings.
    Σε περίπτωση σύνδεσης μέσω εφαρμογής, ζητείται email το οποίο μπορεί να είναι εικονικό (π.χ. aa@aa.com).

(από την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας στη διεύθυνση: https://mathainoumestospiti.gr/dimotiko-mathites/).

Στο ακόλουθο έγγραφο υπάρχουν επιπρόσθετες αναλυτικές οδηγίες για διευκόλυνσή σας.