2ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης Κύπρου 2, Κοζάνη 501 31

Οδηγίες για τα μαθήματα του Σχολείου μας στην πλατφόρμα e-class

Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει ένας μαθητής/μία μαθήτρια προκειμένου να εγγραφεί και να παρακολουθήσει τα μαθήματα των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, σε ότι αφορά στην πλατφόρμα e-class, είναι τα ακόλουθα:

Συνδεόμαστε στην πλατφόρμα e-class, πατώντας εδώ:

Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί επιλέγουμε Είσοδος (με λογαριασμό στο ΠΣΔ), και μετά πληκτρολογούμε το user name (axxxxxxx) και το password που έχουν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας μετά την εγγραφή τους στο ΠΣΔ.

Πλέον βρισκόμαστε μέσα στην πλατφόρμα. Την πρώτη φορά που θα συνδεθούμε δε θα είμαστε εγγεγραμμένοι σε κανένα μάθημα.

Στο πάνω δεξιά τμήμα της οθόνης εμφανίζεται το όνομα χρήστη (user name) και πατώντας εκεί μπορούμε να διαχειριζόμαστε το προφίλ μας ή να αποσυνδεθούμε από την η-τάξη (έξοδος).

Για να εγγραφούμε στα νέα μαθήματα του σχολείου πατάμε στην επιλογή: Εγγραφή σε μάθημα, (πράσινο κουμπί δεξιά) και επιλέγουμε όλα τα μαθήματα που μας ενδιαφέρουν.

Συμπληρώνουμε στο πεδίο κειμένου ένα λόγο που θέλουμε να εγγραφούμε στο μάθημα π.χ ?είμαι μαθητής του τμήματος σας ? και πατάμε ?Υποβολή Αίτησης?.

Ο εκπαιδευτικός θα ειδοποιηθεί για το αίτημα σας και θα σας εγγράψει στο μάθημα.

Αν παρόλα αυτά κάποιοι μαθητές δυσκολεύονται να ολοκληρώσουν τη διαδικασία που περιγράφεται παραπάνω αρκεί να κάνουν μία φορά είσοδο (login) με τους κωδικούς τους στην η-τάξη ώστε μετά να μπορεί ο εκπαιδευτικός να τους εντοπίσει και να τους εγγράψει στο μάθημα.

Τι χρειάζεται να κάνουμε ως μαθητές μετά την εγγραφή μας.

Τακτικά περιηγούμαστε σε όλα τα μαθήματα για να δούμε αν ο εκπαιδευτικός μας έχει ανεβάσει καινούργιο υλικό και διαβάζουμε τις ανακοινώσεις κάθε μαθήματος.

Βλέπουμε αν το μάθημα περιέχει και άλλα έγγραφα σε μορφή αρχείου ή εργασία. Αν υπάρχει εργασία πατάμε πάνω στον τίτλο της για να ανοίξει όλο το περιεχόμενό της και η φόρμα υποβολής από κάτω. Διαβάζουμε προσεκτικά κατεβάζουμε αν χρειάζεται το κείμενο της εργασίας και το συμπληρώνουμε. Αν η εργασία δεν είναι αυτής της μορφής απλά ακολουθούμε τις οδηγίες.

Ακριβώς από κάτω από την εκφώνηση της εργασίας υπάρχει φόρμα όπου μπορούμε να στείλουμε τις εργασίες συμπληρωμένες προς τον εκπαιδευτικό για σχολιασμό και βαθμολόγηση (όπου χρειάζεται).

Νέο υλικό θα προστίθεται συνεχώς και καλό θα είναι να ελέγχουμε μήπως έχουν προστεθεί νέα μαθήματα που αφορούν την τάξη μας, ώστε να εγγραφούμε και σε αυτά.