2ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Κοζάνης Κύπρου 2, Κοζάνη 501 31

Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης από Δευτέρα 30/11 έως και την Παρασκευή 4/12/2020

Δευτέρα 30/11

«09:00 Μαθηματικά Α’ – 09:30 Γλώσσα Α΄- 09:58 Μαθηματικά Γ’ – 10:21 Μαθηματικά Γ’ – Δ’ – 10:42 Αγγλικά Ε’ – 11:02 Φυσική Ε’ – ΣΤ’ – 11:22 Μαθηματικά ΣΤ’»

09:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 29’11
09:30 Γλώσσα Α’: Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 27’20
09:58 Μαθηματικά Γ’: Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου) – 22’16
10:21 Μαθηματικά Γ’- Δ’: Επανάληψη προπαίδειας (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 21’43
10:42 Αγγλικά Ε’: Our Online World (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης) – 19’42
11:02 Φυσική Ε’- ΣΤ’: Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα υλικά σώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) – 19’47
11:22 Μαθηματικά ΣΤ’: Κριτήρια διαιρετότητας (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 30’34

Τρίτη  1/12

«Γλώσσα Α’ – Μουσική Α’-Β’ – Γλώσσα Β’ – Γλώσσα Γ’ – Γεωγραφία Δ’-Ε’ – Γαλλικά Ε’-ΣΤ’ – Μουσική Ε’-ΣΤ’ – Μαθηματικά ΣΤ’»
 

Γλώσσα Α’: Ιστορίες (Ι) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Μουσική Α’- Β’: Μια ηχοιστορία. Η ιστορία του σκατζόχοιρου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Η αρχή του ταξιδιού (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)
Γλώσσα Γ’: Γη και θάλασσα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)
Γεωγραφία Δ’ – Ε’: Τα γεωγραφικά διαμερίσματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 19’39
Γαλλικά Ε’ – ΣΤ’: Συστηνόμαστε στα γαλλικά (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου) – 23’20
Μουσική Ε’ – ΣΤ’: Ελληνική μουσική δημιουργία – Θόδωρος Αντωνίου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
Μαθηματικά ΣΤ’: Πρώτοι και σύνθετοι αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Τετάρτη 2/12

«Γλώσσα Α’ – Γλώσσα Β’ – ΤΠΕ Β’-Γ’ – Φυσική αγωγή Γ’-Δ’ – Ιστορία Ε’ – ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’ – Αγγλικά ΣΤ’ – Ιστορία ΣΤ’
 

Γλώσσα Α’: Θέατρο σκιών (Θ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Ο άντρας με το ακορντεόν και την άρπα (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)
ΤΠΕ Β’-Γ’: Ζωγραφίζοντας με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Φυσική αγωγή Γ’-Δ’: Συντονισμός-συγχρονισμός (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη) – 21’38
Ιστορία Ε’: Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη διοίκηση και τη νομοθεσία (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Ψωνίζοντας έξυπνα με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Αγγλικά ΣΤ’: Let’s go shopping! (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης)
Ιστορία ΣΤ’: Ο Ρήγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραής (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Πέμπτη 3/12

 «Γλώσσα Α’ – Γλώσσα Β’ – Ιστορία Γ’ – Μαθηματικά Δ’- Μαθηματικά Ε’ – Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’ – Γλώσσα ΣΤ’ – Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’»
 

Γλώσσα Α’: Μύτη σαν σαλάμι (Μ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Β’: Ταξίδι στη Χωχαρούπα…συνέχεια (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Ιστορία Γ’: Θησέας, το βασιλόπουλο της Τροιζήνας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
Μαθηματικά Δ’: Θυμάμαι τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)
Μαθηματικά Ε’: Οι κλασματικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’: Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος) – 24’45
Γλώσσα ΣΤ’: Η ζωή σε άλλους τόπους: Αυτόχθονες λαοί και σπίτι μας είναι η γη (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το εκπαιδευτικό σύστημα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Παρασκευή 4/12

«Μαθηματικά Α’ – Μαθηματικά Α’ – Γλώσσα Β’ – Ιστορία Γ’ – Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’ – Μαθηματικά Δ’ – Φυσική Ε’-ΣΤ’ – Θρησκευτικά ΣΤ’»
 

Μαθηματικά Α’: Γραφή της πρόσθεσης με χρήση συμβόλων (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)
Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί από το 10 μέχρι το 20 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)
Γλώσσα Β’: Αν όλα τα παιδιά της Γης (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Ιστορία Γ’: Ο Θησέας στην Κρήτη (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)
Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Τα μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς στη ζωή (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)
Μαθηματικά Δ’: Προσθέτω και αφαιρώ δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)
Φυσική Ε’-ΣΤ’: Ήχος (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)
Θρησκευτικά ΣΤ’: Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας (Εκπαιδευτικός: Χρυσάνθη Βαβέτση) – 15’03

Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Σχετικά νέα

Σχολική γιορτή 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019, θα γίνει η γιορτή της 25ης Μαρτίου 1821  από τα τμήματα της  ΣΤ΄  Τάξης του Σχολείου.  Ώρα προσέλευσης μαθητών 09.15΄ π.μ. ? Ώρα έναρξης της γιορτής 09.45΄ π.μ. Οι μαθητές  […]

Περισσότερα...

Εγγραφές μαθητών και μαθητριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021

Οι αιτήσεις εγγραφών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 29 Μαΐου 2020. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 (α) του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 […]

Περισσότερα...

Ιστοσελίδα mathainoumestospiti.gr

Στην ιστοσελίδα θα βρείτε μεταξύ άλλων, οδηγίες για μαθητές, ερωταπαντήσεις σε συνήθεις απορίες γύρω από την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, συνδέσμους για τις πλατφόρμες, καθώς και τις συστάσεις του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας, τις σχετικές Υπουργικές […]

Περισσότερα...
Μετάβαση στο περιεχόμενο